ساخت وبلاگ تایپیست - طراحی وب سایت - کامپیوتر کمک jazebeha.com دانلود فیلم ایرانی نمونه سوال امتحانی موبر سان دپیل لوازم جانبی سامسونگ لوازم جانبی اپل لوازم جانبی هواوی خرید اینترنتی محل تبلیغات شما
مقاله گاز هلیوم

مقالات گازی

مقاله گاز هلیوم

گاز هلیوم

گاز هلیوم یا گاز هلیم : واژه هلیوم (هلیم (Helium) ) از واژه یونانی هلیوس به معنای «Ø®Ø¯Ø§ÛŒ خورشید» گرفته شده‌است Ú©Ù‡ در خورشید گرفتگی سال 1868 بطور همزمان توسط پیئر جانسن "شیمیدان فرانسوی" Ùˆ نورمن لوکئیر "شیمیدان انگلیسی" با مشاهده طیف ناشناخته ای با خط زرد در طیف سنجی نور خورشید کشف شد.
در سال 1895 آبراهام لانگلت و تئودور کلیو شیمیدان سوئدی هلیوم را شناسائی و از سنگ معدن کلویت که معدن اورانیوم است بدست آوردند.
ادوارد فرانکلن "شیمیست انگلیسی" این عنصر را هلیوس نامگذاری کرد و چون انتظار می رفت فلز باشد به آن پسوند ium- داد. ( بعدها با وجود مشخص شدن این نکته که گاز هلیوم یک عنصری غیر فلزی است اما نام آن تغییر نکرد ).

تولید گاز هلیوم ( گاز هلیم )

گاز هلیوم بعد از گاز هیدروژن فراوانترین عنصر در جهان است و بخش عمده ی هلیوم در خارج از جو زمین و در کیهان می باشد بطوری که در هوا کره ی زمین گاز هلیوم بسیار کمیاب است.
واپاشی هسته ای طبیعی در عنصرهای سنگین پرتوزائی مثل اوارنیوم و توریم بخش عمده ی هلیوم موجود در خاک زمین را تشکیل می دهد. بدین صورت که در اثر واپاشی ، ذره های بتا از عنصر تابیده شده و هسته ی هلیوم بدست آمده است . هلیومی که بدین روش بدست می آید آغشته با گاز طبیعی است که می توان به روش تقطیر جزء به جزء گاز هلیوم را خالص سازی کرد.
شایان دکراست " میدان گازی ایالات متحده " یکی از مهمترین منبع تولید گاز هلیوم در جهان است.

بیشترین گاز هلیوم خارج از کره ی زمین در حالت پلاسما می باشد . در حالت پلاسما بر خلاف حالت اتمی دیگر الکترون ها در بند هسته نیستند و حتی اگر تنها بخشی از آن یونی شده باشد، دارای رسانائی الکتریکی بالائی خواهد بود
گاز هلیوم بعنوان یک منبع تجدید ناپذیر می باشد که با آزاد شدن آن در اتمسفر امکان بازیابی آن وجود ندارد.

ادامه مطلب در سایت زیر :

گاز هلیوم

گاز پنتان

گاز پنتان با فرمول مولکولی C5H12 پنجمین عضو خانواده آلکان ها به شمار می آید .
گاز پنتان دارای سه ایزومر نرمال پنتان ، ایزوپنتان و نئوپنتان است
گاز پنتان گازی بی رنگ و به شدت اشتعال زا است .
گاز پنتان در دمای اتاق بصورت مایع می باشد.
جرم مولکولی پنتان 72.15gr/mol است.
گاز پنتان از اجزای اصلی بعضی از سوخت ها به شمار می رود .
همچنین از گاز پنتان بعنوان حلال در صنعت استفاده می شود.

کاربرد گاز پنتان

گاز پنتان یکی از فرارترین هیدروکربن هاست که در دمای اتاق بصورت مایع می باشد. یکی از استفاده های عمده گاز پنتان بعنوان حلال می باشد که بدلیل فراریت بالایی که دارد به سهولت تبخیر می شود و چون گاز پنتان یک ترکیب غیر قطبی است فقط قادر به انحلال ترکیبات غیر قطبی است.
گاز پنتان شبیه بسیاری از هیدروکربن ها یکی از اجزای سوخت های معمول است .
در تولید پلی استایرن فوم از گاز پنتان بعنوان ایجاد کننده ی کف استفاده می شود .
از گاز پنتان همچنین در واحدهای نیروی ژئوترمال استفاده می شود.
یکی از اجزاء اصلی مواد شوینده و بهداشتی و خمیردندان ها ایزوپنتان می باشد.
گاز ایزوپنتان بدلیل تمایل زیادی که به تبخیر شدن دارد در ترکیبات نامحلول بسیار پرکاربرد است .
ایزوپنتان از ترکیبات مورد استفاده در نیروگاه های حرارتی است.

گاز نیتروژن

واژه نیتروژن از کلمه یونانی nitron به معنی جوش شیرین محلی گرفته شده است که در قرن هفدهم توسط شیمیدان انگلیسی بنام دانیل رادرفورد کشف شد.
بدلیل بی اثر و خنثی بودن گاز نیتروژن "آنتونی لاوازیه" شیمیدان فرانسوی این گاز را ازت ( بدون زندگی ) نامید.
گاز نیتروژن یا ازت کوچکترین عضو از گروه پانزدهم جدول تناوبی است که نماد آن N و عدد اتمی آن ۷ است. گاز نیتروژن معمولاً به صورت یک گاز غیر فلزی، دو اتمی، بی اثر، بی رنگ، بی مزه و بی بو است که ۷۸% جو زمین را در بر گرفته و عنصر اصلی در بافتهای زنده است.
این عنصر دارای وزن اتمی 14.0067 kg/mol است.
گاز نیتروژن از گروه غیرفلزات بوده Ùˆ دارای بار الکترون منفی Û³.Û° Ù…ÛŒ‌باشد. گاز نیتروژن پنج الکترون در پوسته خود داشته Ùˆ در نتیجه در اکثر ترکیبات سه‌ظرفیتی است.
گاز نیتروژن بیشترین عنصر جو کره زمین از نظر حجم است. (Û·Û¸Ù«Û± % حجمی) Ùˆ برای اهداف صنعتی با عمل تقطیر هوای مایع بدست Ù…ÛŒ‌آید. ترکیباتی Ú©Ù‡ حاوی این عنصر هستند در فضای بیرونی نیز مشاهده شده اند.

نیتروژن -۱۴در اثر عمل همجوشی هسته‌ای در ستارگان، تولید Ù…ÛŒ‌گردد. گاز نیتروژن از ترکیبات عمده ضایعات حیوانی ( مانند چلغوز، فضله ÛŒ مرغان Ùˆ پرندگان یا کود ) بوده Ùˆ معمولاً به صورت اوره، اسید اوریک Ùˆ ترکیباتی از محصولات نیتروژنی یافت Ù…ÛŒ‌شود.
گاز نیتروژن عنصر اصلی اسیدهای آمینه و اسیدهای هسته ای است لذا ماده ای حیاتی برای ادامه زندگی به شمار می آید.

+ نوشته شده در دوشنبه 27 آذر 1396ساعت 17:56 توسط احمد محمودی | | تعداد بازدید : 11